A balkonnövények az egyik legváltozatosabb növénycsoport. Mindig újabb és újabb fajtákat hoznak forgalomba, így mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. A következő növények jól szerepeltek már balkonládákban, van köztük újabb és régi nemesítés is.
- Muskátli
A muskátlik, legyenek álló vagy csüngő típusok, nem csak hazánkban, hanem szerte a Földön nagy népszerűségnek örvendenek. A fajták között léteznek féltelt és telt, tartósabb virágzású fajták, vagy szimpla, de rengeteget virágzók is. A nemesítésnek köszönhetően színes levelűek is akadnak a kínálatban. A muskátlik alatt ne álljon a felesleges öntözővíz!
- Petúnia
A másik, klasszikus választás a fajták széles sorát adó petúnia nemzetség. A legújabb fajták kisebb virágúak, de a levelek szinte nem is látszódnak a sok virágtól (Calibrachoa), és a sokféle színkombináció közül is választhatunk (pl. ’Amore Purple’, ’Tumbelina Damson Ripple’). A petúniákat enyhén savanyú földkeverékbe érdemes ültetni, és gazdagon öntözzük és tápozzuk!
- Cserjés margitvirág
A cserjés margitvirág bokrosodó, sokat virágzó növény. A virágzatok margarétaszerűek vagy teltek lehetnek. A napos helyeket szeretik, nagy cserepekbe, edényekbe valók. Adjunk rendszeresen nekik virágos növényeknek való tápoldatot!
- Virágcsalán (díszcsalán)
A levelével díszítő díszcsalán növényt félárnyékba vagy árnyékba ültessük, a közvetlen napsütést nem kedveli. Nagyobb edényekben kifejezetten nagy, színes színfoltot ad. Virága nem túl tetszetős, a lombszíne viszont feltűnő. Gazdagon és rendszeresen öntözzük!
- Begóniák
Az ágyásokba ültetett, többnyire kisebb termetű begónia fajták (B. semperflorens) mellett ma már több, nagyobb méretű hibridet is nemesítettek (B. boliviensis ’Beaulivia’, ’Dragon Wing’, Begonia tuberhybrida ’Illumination’). Ezek akár napsütésben is jól növekednek. Méretükből adódóan nagyobb edénybe, mély ládába valók. Az enyhén savanyú földkeveréket szeretik, és gazdagon öntözzük őket!
- Lobélia
A lobélia elsősorban kék és lila virágszíneivel hódít, de fehér és rózsaszín is található a fajták között. A növények sok-sok hajtásból állnak, melyeken gazdagon fejlődnek az apró virágok. A csüngő, nagyobb termetű fajták jobban érvényesülnek a balkonládákban. A növény vadvirág jellegű, törékeny megjelenésű. Ne ültessük össze magas növényekkel!
- Verbéna
A verbéna bokros, felfelé törő, és csüngő fajtákkal is rendelkezik. A virágok többnyire kétszínűek, a torkuk vagy világosabb vagy sötétebb árnyalatú. A nyár folyamán egyre többet virágoznak, mert a hajtászáró virágzatok miatt mindig újabb és újabb hajtások növekednek, amik újra nyílnak. A nyár végén a megjelenő lisztharmat miatt növényvédelemre lehet szükségük!
- Fukszia
A fukszia elsősorban árnyékos, napfénytől mentes balkonra való . Virágai különleges alakúak, balerinaszoknyára emlékeztetnek. Lila, rózsaszín és fehér lehet a virágok színe. A nemesítésnek köszönhetően már számos napos helyet is tűrő változata van, ezek általában bokros alakúak és kisebb virágokat nevelnek. Rendszeresen és gazdagon öntözzük őket!
- Dália
Újabban több, kifejezetten alacsony növekedésű dália fajtát nemesítettek ebből a növényből. Ezek a fajták teltvirágúak, egy- vagy többszínűek. Bokros növekedésűek és tömöttek, egészen nyár végéig virágoznak. Öntözzük és tápozzuk őket gazdagon!
- Szúnyogűző (kakassarkantyú)
Fehértarka levelekkel díszítő növény. Csüngő hajtásokat nevel, kifejezetten nagy méretűvé válik. Az egész növény tapintásra illatos. Virágai nem túl díszesek, egyes években meg sem jelennek ősszel. Mivel erős növekedésű, kifejezetten erős növekedésű más balkonnövénnyel ültessük össze!
Szerző: kertelunk.hu
Cikk ajánlat: Virágos balkonok; Balkonkertészkedés;Vertikális kertek
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás